BİLİMSEL

Nasihat - 1

Keder ve Kayıp ile Başa Çıkmada Yardımcı Olabilecek Nasihatlar

 

1. Nasihat: Destek Alın:

 

İyileşme sürecinde en önemli faktör başka kişilerin desteğine sahip olmaktır. Olağan koşullar altında duygularınızdan bahsetmek sizi rahatsız ediyor olsa da, yas sürecinde duygularınızı ifade etmeniz önemlidir. Yaşadığınız kaybı ve size hissettirdiklerini bir başkasıyla paylaşmanız keder hissiyle başa çıkmanızda size kolaylık sağlar. Bu nedenle, desteğin nereden veya kimden geldiğini sorgulamadan uzatılan yardım elini kabul edin ve tek başınıza yas tutmayın. Başkalarıyla kurduğunuz bu iletişim iyileşme sürecinde en büyük destekçiniz olacaktır.
 

 

 

 

 

Yas Sürecindeki Destekçileriniz

 

 

 

 

 

 

 

 

·      Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişime geçin – Her ne kadar kendi kendine yetebilen, güçlü biri olmak size gurur veriyor olsa da, bu süreçte sizi önemseyen ve değer veren kişilerin size destek olmasına izin verin. Sevdiğiniz ve sizi seven kişilerden kaçmak yerine size uzattıkları yardım elini tutun ve onlara her zamankinden daha sıkı sarılın. Çoğu zaman, insanlar ne kadar yardım etmek isteseler de bunu nasıl ve ne şekilde yapacaklarını bilemezler. Bu nedenle onlara – ister ağlayacak bir omuz olarak, ister vefatın ardından defin işlemlerindeki yardımcı olarak – ne şekilde ve ne konuda ihtiyacınız olduğunu açık bir şekilde dile getirmekten çekinmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

·      İnancınıza tutunun – Dini bir inanca mensupsanız, inancınızdan destek alın. Dua etmek, ibadethane ziyareti, meditasyon yapmak gibi ruhsal dünyanızı olumlu yönde etkileyecek aktiviteler, yas sürecinizdeki bir diğer destekçiniz olabilir. Eğer yaşadığınız kayıp inancınızı sorgulamanıza sebep oluyorsa, kafanızdaki soruların cevaplarını alabilmek adına yetkin din adamlarına danışabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

·      Benzer kayıplar ya da acılar yaşamış kişilerle bir araya gelin – Yas sürecinde sevdiğiniz ve sizi seven kişiler arasında bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Size benzer kayıplar yaşamış kişilerle acınızı paylaşmanız yükünüzü hafifletmenizde yardımcı olabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

·      Bir terapiste danışın – Duygusal yükünüz taşıyabileceğinizden fazla geliyorsa, uzmanlığını yas süreci üzerine yapmış bir psikolojik danışman, psikolog ya da psikiyatriste danışın. Deneyimli bir psikoterapist, bu süreçte yaşadığınız yoğun duygularla başa çıkmanıza ve yas sürecinizde sizi engelleyen etmenlerin üstesinden gelmenizde yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile