BİLİMSEL

Nasihat - 2

Keder ve Kayıp ile Başa Çıkmada Yardımcı Olabilecek Nasihatlar

 

2. Nasihat: Kendinize İyi Bakın

 

Kendinize iyi bakmanız, yas sürecinde her zamankinden daha önemlidir. Yaşanan büyük bir kaybın stersi, enerjinizi ve duygusal kaynaklarınızı hızla tüketebilir. İlginizi fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarınıza yöneltmeniz, bu zor zamanı atlatmanızda yardımcı olacaktır.
 
 
·      Duygularınızla yüzleşin – Yaşadığınız kederi bastırmaya çalışabilirsiniz ama unutmayın, ondan sonsuza kadar kaçamazsınız. İyileşebilmek için öncelikle acıyı kabul etmek zorundasınız. Üzüntü ve yaşanan kaybın beraberinde gelen diğer yoğun ve hoş olmayan duygularınızdan kaçmaya çalışmak, yalnızca yas sürecinizi uzatır. Çözümlenememiş keder; depresyon, kaygı, uyuşturucu madde kullanımı ve sağlık problemleri gibi olumsuz durumlara yol açabilir.
 
·      Duygularınızı somut ve yaratıcı bir şekilde ifade edin – Yaşadığınız kayıp hakkında yazı yazabilirsiniz. Sevdiğiniz birini kaybettiyseniz, ona hiç söyleyemediğiniz şeyleri kaleme aldığınız bir mektup yazın; kaybettiğiniz kişinin hatırasını, ona ait anılarla dolu bir hatıra defteri ya da fotoğraf albümü yaparak yaşatın, onun için önemli olan bir etkinlik ya da organizasyona katılın.
 
·      Fiziksel sağlığınıza dikkat edin – Zihin ve beden birbiri ile bağlantılıdır. Bir başka deyişle; fiziksel olarak iyi hissediyorsanız, duygusal olarak da iyi hissedersiniz. Uyku düzeninize dikkat ederek, düzenli beslenerek ve egzersiz yaparak stres ve yorgunlukla mücadele edebilirsiniz. Yas sürecinde acıyı hissetmemek, ruh halinizi gerçek dışı ve geçici olarak iyileştirmek amacıyla alkol ya da uyuşturucuya başvurmayın.
 
·      Hiç kimsenin size nasıl hissedeceğinizi söylemesine izin vermeyin ve nasıl hissedeceğinize dair kendinize kurallar koymayın – Yaşadığınız keder hissi size aittir; dışarıdan herhangi bir kişi size ne zaman “hayatınıza devam etmeniz gerektiğini” ya da ne zaman “üstesinden geleceğinizi” söyleyemez. Kendinizi nasıl hissediyorsanız utanmadan ve yargılamadan bu hisleri yaşamanıza izin verin. Kızgınlık hissedebilir, ağlayabilirsiniz. Fakat, bütün bunların yanısıra; gülmek, neşeli anların tadına varmak ve hazır hissettiğinizde de kaybınızı kabullenip yola devam etmek için kendinize şans tanıyın.
 
·      Yaşadığınız kederi “tetikleyici” unsurlar için hazırlıklı olun – Yıldönümleri, tatiller ve önemli tarihler anılarınızı ve duygularınızı tetikleyebilir. Duygusal çalkantılara karşı hazırlıklı olun ve bunun tamamen normal olduğunu bilin. 

YORUMLAR

YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile