BLOG

Aşk Acısı

Aslına bakarsan, senden ayrılış nedenini tam olarak bilmiyorum ama esasında bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan şu: O senden ayrıldı. Ancak sen bu ayrılığa karşı koymaya çalışıyorsun. Halbuki O’nun “kararını” geri alması için sen ne kadar yoğun çaba harcarsan, bu çaba daha fazla ayrılığa sebep olacak. “Fikrini değiştirmeye” çalışma yazılarla, mesajlarla... o’nun kararını yönlendirme, herhangi bir mantıksal dille aşkını tekrar düzeltmeye girişme. Çünkü tüm bunlar yalnızca O’nu senden daha fazla uzaklaştıracaktır. İstek söz konusu olduğu sürece bir şiddet şekli oluşur ve bu durum karşı şiddeti, karşı arzuyu davet eder. Sen, O’nun kararını değiştirme isteğiyle Ona yaklaştıkça, O kararını tutma isteğiyle senden uzaklaşır... İstek, meslek hayatında kişiyi başarıya götürür, evet, fakat aşkta değil.

 

Ayrılık, ayrı kalmak panik getirir; korkulu duygular, fikirler, tepkiler, ve gelecekle ilgili kaygılar doğurur. Hiç düşündün mü bu korkulara nereden geliyor? Çocukluk yıllarında, ilgili kişiler tarafından terk edilmekten, alay edilmekten, küçük düşmekten ileri gelen eski bir korku mu? Yada benimsenmeme korkusu mu... başkasının yeterli bulmadığı ve yeterince değerli olamama korkusu? Bu ayrılık sana neden korku veriyor? Ve bu korkuyu kim yaratıyor? Hiç düşündün mü; bu korku senin kaderine ne kadar eşlik ediyor? 

 

Canlının en duyarlı olanı ruhtur. Korku da ruhsal ve can sıkıcı bir duygudur. Fakat ruh, korkuyu yaratmaz. Korku, sadece ruhsal bir tepkidir. Tıpkı sana doğru hızla gelen bir araba ile birlikte kenara sıçraman gibi. Korku duygusu ile tepki birbirinden ayrılamaz. Özetlemem gerekirse, düşünce korkunun kaynağıdır.

 

Düşünce aynı zamanda da hislerimizin de kaynağıdır. Balzac demiş ki“İki kez sevilir; birincisi gerçekte, ikincisi anılarda.” Ayrılık sonrası aşk acısı çekilen süreçte bir kez daha sevilir; çünkü yitirilenin kaybı, anıların berrak aydınlığı içinde kımıldanır. Yitirilen, arzulanılana dönüşür. Ve artık sahip olamayacağımız şey düşüncede özel bir değer kazanır. 

 

Geçmişi unutup, geleceği rahat bırakmalıyız... Çünkü ikisinin üzerinde de hiçbir yaptırım gücümüz yok. Sadece gerçek olan tek bir yaşam var, ve o da şu an içinde bulunduğumuz zaman. Düşünce geçmişe sıkıca tutunmak ve onu sürekli tekrarlamak ister. Geçmiş bir melodi gibi belleğimize depolanmıştır. Elinden bir enstrüman alınmış olsa da, başka bir enstrüman üzerinden o melodiyi çalabilirsin. 

 

Enerjini geçmiş veya gelecek ile tüketme. Sadece şu an var çünkü... Kuruntu ederken, düşüncenin takdirine bıraktığın için her şeyi, şu an ellerinden akıp gider. Gerçekte de telafisi mümkün olmayıp kaybolan tek şey şu andır. Düşünce, içinde bulunduğun bu anı senden çalar. Ondan... Çok düşünme! Çok kurcalama!

 

Aşk sözlü düzeyde oluşmaz. Aşk; ruh, beden ve zekanın buluşmasıyla oluşan bir bütündür. Sadece zeka yolu ile, yani sadece güzel, anlamlı, düşünülüp tasarlanmış, stratejik sözlerle onu tekrardan canlandıramazsın. Konuşma, ayrılığın üstesinden gelmene yardımcı olmaktan ziyade, ayrılığın daha da derinleşmesine neden olur. Eğer aşkın bir şansı daha varsa; bu ancak aşkı serbest bırakmakla mümkündür. Esrarengize boyun eğmek zorundayız. Ya hep ya hiçlerden, garanticiliğimizden vazgeçmek zorundayız. Aşk ile yaşamın çok daha başka boyutlarına, sadece tümüyle çözünmüşlükle var olabilen, yanan ve ışık saçan gerçek özgürlüğe doğru ancak bu şekide adım atabiliriz. Çünkü özgürlük oluşturulamaz, o bir serbest bırakış ve her türlü güvensizlikten uzak bir güven duygusudur. 

 

Aşk her zaman umulmayan, beklenmeyen, ve programlanmayandır; o, yaşamın bir armağanıdır. Onu elde etmek veya kazanmak icin çaba sarfedemeyiz. Ve inan, bazen sadece hiçbir şey yapmamaktan büyük bir rastlantı ortaya çıkabilir.

 

Seni neden istemediğini Ona sormamalısın. Çünkü bu sana hiçbir yarar sağlamaz. Ya sana acı vermek ister ve nedenleri büyütür, suçu sana atar, ya da sana acı vermek istemez ve durumu önemsiz gibi göstermeye çalışarak gerçek nedenleri gizler. İki seçenekte de, anladığın gibi, hiçbir fayda ve gerçeklik yoktur. O yüzden artık bunu sorgulamayı bırakmalısın. 

 

Acı çektiğini biliyorum. Sana seni sevdiğini söylerken, seninle beraber olmayı seçerken değerli olduğunu hissetmiştin. Ve şimdi seninle olmayı istemeyince yeterli olmadığını veya değerinin düştüğünü hissediyorsun. İnan bana, biliyorum. Kendimize olan değer duygumuz, kendimize olan güvenimiz zedeleniyor böyle zamanlarda. Sevilmek, kendimize olan değer duygumuzu artırır. Takdir edilme duygusu bize ayağımızı yerden keserek bulutların üzerinde dolaşabilme enerjisini verir. Ve O bizi terk edince de değerimizin düştüğünü hissederiz. Bu düşüş acı verir... Bu düşüş üzüntü verir.  

 

Ama acaba gerçekten neye üzülüyoruz?

 

Bu soruyu yoğun bir şekilde kendime de sordum zaman zaman. O’nu insan olarak kaybettiğime mi üzülüyorum? Yüzeysel bir şeyin; yani kendime olan değer duygumun gerçekleştirilmesinde "gerekli" gördüğüm şeyin kaybına mı üzülüyorum? Yalnız kaldığıma mi üzülüyorum? Beni şimdi kimse sevmediği, öpmediği için noksanlığını duyduğum sıcaklığa mı üzülüyorum? “Beni yaratan” takdir ve hayranlığı daha fazla alamayacağıma mı üzülüyorum? Artık kimseye güvenemeyeceğimi, kimseyi bir daha sevemeyeceğimi düşündüğüm için mi üzülüyorum? Sahi, neyi sevdim ben? Onun bana ilgisini mi? Yada acaba bundan tümüyle bağımsız olarak sadece Onu mu? Onu bağımsız olarak sevseydim değişmesini istemezdim herhalde... Bu soruları sordum ben de kendime. Ve biliyor musun hala da düşünüyorum ara ara Onu. Biliyorum sen de düşünüyorsun. Elbetteki düşüneceksin. Şu an ne yaptığını, nerede olduğunu soracaksın kendine. Acaba mutlu mu, seni unuttu mu...

 

 

 

Geçmişi düşününce bir melankoli duygusu çıkıyor ortaya, farkettin mi? Artık tekrarlandığı ve geçmişe karıştığını bildiğin anılar acı verir. Melankolinin gerçekten kendine hastır verdiği üzüntü ve acı. Fiziksel olarakta hissedilir. Kalp atışlarımız hızlanır, boğazımıza bir şeyler düğümleniyor gibi olur, midemize kramplar girer... Ama biliyor musun ki sakinleşebilirsin. 

 

 

 

 

Bundan sonra melankoliyi hissettiğinde Onu bir dost gibi karşılamayı, onu kabul etmeyi dene. Ona karşı direnmeye, kalp atışlarını etkilemeye çalışma. Bırak, nasıl çarpmak istiyorsa öyle çarpsın kalbin. Bu hisleri, bu duyguları kendinden uzaklaştırmaya çalışma, aksine onları oluşturmaya bak. Bu, doğal bir süreçtir. Sen bir makina değil; canlı, yaşayan bir varlıksın. Ruhen ve bedenen yıpranman ve seni tedirgen eden bu melankoli duygusunu hissetmen çok doğal. O yüzden melankolik olmaktan korkma. Hüzün ve acınla ne kadar yoğun bir şekilde tanışırsan kim olduğunu daha iyi tanırsın. Kendini araştır, incele ve duygularını keşfet; onların gelişmesine izin ver. Çünkü kendini tanıdıkça ne istediğini daha iyi bilecek, bu süreci daha sağlıklı atlatabileceksin. Kendini daha iyi tanıdıkça anlayacaksın ki kazanç kadar kayıp da sana güç verir. Melankoliden kaçmayı bırakıp onunla yüzleştiğin takdirde, bu kederden ve kabullenmekten oluşan o müthiş enerjiyi memnunlukla karşıladığın takdirde göreceksin ki şimdilerde melankolinin doğurduğu o enerji zamanla seni acılarının içinden çekip çıkaracak.

 

 

 

 

Burada önemli olan, şu anı yaşamak. Şu an acı çekiyorsan onu tamamiyle yaşamak. Ve ondan korkmamak. Burada maksat, şu an acı çekerken “Hiçbir zaman düzelemeyeceğim”, “bir daha kimseyi onun kadar isteyemeyeceğim” demek yerine “Şu an, şu saniye acı çekiyorum ve bunu kabullenmeliyim” deyip, sadece şu ana odaklanıp, geçmişini geleceğini şu anına dahil etmemek. Çünkü neden korkarsan, kendini daha fazla ona çekersin. Çünkü korkularını kendi düşüncelerinle yaratırsın, ve bir süre sonra karşına zaten ne çıksa düşüncelerinle onu korktuğun şey haline getirirsin.  

 

 

 

 

Bunları bir deneyelim.

 

 

 

 

Kabullenmeyi, geçmişi değiştiremeyeceğimizi, geleceğin planladığımız gibi gelmeyebileceğini kabullenmeyi bir deneyelim. Bunu bir deneyelim. Ben hep senin yanındayım. Hayatımda senin kadar kimseyi sevmiyorum, senin acın benim acım, benim mutluluğum senin mutluluğun olsun, beraber iyileşelim. 

 

 

 

 


 

  

 

 

Bu yazıyı beğendiyseniz, size Doruk Yayınlarından Olgunlaştırıcı Yönüyle Aşk Acısı kitabını öneriyorum. Yazarı olan Peter Lauster’in cümleleri bu yazıma referans ve kaynak olmuştur.

 

 

YORUMLAR

Selcen Özdumar

Gerçekten harika bir yazı olmuş.Tekrar tekrar okunalısı..

Arife Çolakoğlu

Beraber iyileşelim..

gök can

Peki Düşüncelerin değişmesi için nerden başlamak gerek:` `

Bahar Çağlayan

İnsanın yaradılışında asıl olan mutsuzluk olduğu için mi ? bu kadar mutluluğun peşindeyiz,o nedenle mi mutluluğu bu kadar elimizde hissetmeyip,ona dair herseyi korkuya endişeye dönüştürmemiz..Kabullenmek,acı cekiyorum demek,teslim olmak o nedenle mi hem zor hem özgürlük..Ah herkes tadabilse keske teslim olmanın en büyük özgürlük olduğu..bende..sende..hep birlilte.. cok guzel bır yazı olmus,ustunde ne kadar dusunebılır insan..

sefa sener

bunu herkes deniyor . ancak ne geçmişin ,ne de gelecek asla senin peşini bırakmaz . her seyi komple atıp anı yaşamak en serkeş insanlar için bile imkansızdır . gelecek aklında ,geçmiş ise hep peşindedir .

Eyüp Karaca

Yemin ederim ben bu yazıyı okurken ağladım...Sanki karşımda bana anlatıyormuş gib hissettim...İyi güzel ama kabullenmeyle de işin içinden çıkılmıyor ki....
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile