BLOG

Gül Anne

Benim annem anne kokar… Huzur kokar. Şefkat kokar. Öyle mis gibi kokar ki, yalnız kendi için, O’ndan öğrendim kimseleri görmeyecek olsam bile mis kokmanın, bakımlı olmanın kendi saygım adına önemini.

 
Benim annem sokak kedilerine, dünyanın öbür ucunda ölen çocuklara, reklam filmlerine ağlar. Utanmaz, çekinmez, saklamaz. Yeri geldiğinde de çığlıklar atar sevinçten, çoşkuyla alkışlar yürüyüş yapan 1 Mayıs işçilerini. O’ndan ögrendim ben, hüznün insanı daha insan yaptığını; duygularımı göstermemin hiçbir zaman ayıp olmadığını.
 
Benim annem kaosdan huzur, çirkinden güzel, azdan çok yaratır söz konusu yaşadığı yer olunca. Öyle zevklidir, öyle bir koyar ki sehpayı kanepenin yanına, milim oynatmaya kıyamazsın, bozulacak güzelliği diye. O’ndan öğrendim ben, ne renklerin ne renklerle gidebileceğini, yaşadığım yere hayat katabilmeyi.


Benim annem edebiyat aşığıdır. Başucunda hep yenilenir “kalpli” kitapları. Altını çizer, notlar yazar, ekmeği getirenle paylaşır okuduklarını.  Bir de yazar ki… Ah ne mükemmeldir, ne kuvvetlidir Onun kaleminden dökülenler… O’ndan öğrendim ben kitap tutan ellerin farkını; Yılmaz Güney’i, Nazım Hikmet’i, Orhan Pamuk’u… Ve devrik cümlelerin şiirsel kuvvetini.
 
Benim annem aykırıdır. Kurallara değil, akla; herkesin “hayır”ını sorgulamaya inanır. O’ndan öğrendim ben çoğunlugun onayladığı kurallar aklımla çelişkiye düştüğünde, aklıma güvenebilmenin cesaretini.
 
Benim annem her kesimden, her çevreden arkadaş sahibidir, çeşit çeşit. Bütüne bakar benim annem, yalnızca görünene, bilinene değil. O’ndan ögrendim ben insanları sosyal statülerdense fikirlerin, ağızlarından dökülenlerin ayırdığını. 
 
Benim annem ahlakla bir tutmaz cinselliği. Yasaklatmaz, yargılamaz, suç saymaz. O’ndan öğrendim ben kadınlığımdan, vücudumdan, arzularımdan utanmamayı… Ahlakın vücutta değil beyinde ikamet ettiğini.
 
Benim annem önem vermez nüfusta yazana. Dünya görüşü eşitlikle sıvanmıştır. O’ndan öğrendim ben Ermeni, Kürt, Alevi, Yahudi ayırtetmeksizin herkesi kendim gibi sevebilmeyi.
 
Benim annem kaçmaz, bahane üretmez, bunalmaz söz konusu bir diğerine yardim olunca. Kendini unutur, başkasına verir önceliği. O’ndan öğrendim ben, bir yabancıya bile, hiçbir çıkar gözetmeksizin el uzatabilmeyi.
 
Benim annem, “Her şey insanlar için Zeyno’cuğum” der hep… O’ndan öğrendim ben ne kadar acı içerisinde olursam olayım, yarına ümitle bakabilmeyi, altından kalkabileceğime inanmayı.
 
Ve benim annem öyle güzel sever ki… Sonra kim sevse seni hep eksik, hep yetersiz, hep yarım kalır… O’ndan öğrendim ben, bu dünyadaki yerimi… Sevilmeye değer biri olduğumu…
 
 
 
Anne, bugün hala kilometreler ayırıyor olsa bile bizi, öğrettiklerin, hissettirdiklerin benimle. Sen benimlesin… Düşüncelerimde, yazdığım satırlarda, tonlamalarımda… Hep sen varsın. Hep bana teşekkür ediyorsun ya sana yaşattıklarım için, gurur duyuyorsun ya benimle, sebebi sensin… Kaynağı sensin… İlhamı sensin.
 
Önünde saygıyla, sevgiyle, hayranlıkla eğiliyorum.
 
Hayat gerçekten seninle güzel Gül Anne!

YORUMLAR

Kübra Yolgösteren

Uzun zamandır sizi hem twitterdan takip ediyorum hem internet üzerinden yazılarınızı takip ediyordum ama yorum yazma fırsatım olmamıştı. Bir anneye yazılabilecek çok güzel bir yazı. Okurken sadece annelere değil herkese dokunuyor bu yazı herkesin gözlerini doldurabiliir. Yüreğinize, kaleminize sağlık...

saadet dizdar

sevgili zeynep seni tanımasamda çok sevdiğim arkadaşımı okadar içten duygularla anlatmışsinki bir an seni de çok yakınımda hisseetim kalemine yüreğine sağlık..başarılar..

GUL SELVILI

CANIM KIZIM , COK GUZEL ANLATMISSIN BENI...OYLEYIM DE , YINE DE BUNCA GUZEL ANLATILMAK GUZEL...

Seyhan Çelebi

Sevgili zeynep İnsanın annesiyle arkadaş dost ve bütün kalabilmesi büyürken anıların hayat bulabilmesi bütün bunlar için karşılıksız tutkulu kalabilmek bir anne için önemli olduğu kadar evlat için de çok mühim hayat alabildiklerindir yoksa zorla hiçbirşeyi olmaz sen çok tatlı başarılı iyi bir insansın bu arada çok kısa zaman önce tanımama rağmen yorum yapmak istedim annenle tanıştığım için seni benimle tanıştırdığı için çok mutluyum teşekkürler GÜL ANNE:))) sevgiler

Ebru DİKMEN

Gül Hanım; kızınızla ne kadar övünseniz az... Kendisine `Gamzeli Melek` adını taktım , Allah bağışlasın, çok bilinçli ve harika ışıl ışıl ... İnsanlara; yazıları ve kalbindeki iyiliğin pozitif enerjisi ile ışık saçıyor ne mutlu size, enerjisinide biricik Annesi`nin Sevgisi ve Desteğinden aldığı belli...A LLAH size beraber sağlıklı huzurlu seneler nasip etsin...

ahmet izmir

kıskanmamak elde değil inanın

gul selvili.

no coment...

Büsra Cif

Nekadar güzel yazmisiniz .. Gözlerim doldu, bukadar güzel, özenle, sevgiyle ve acik duygularlar yazilmis bir text nadir okudum .. Bende almanyada pädagigik ve psychlogie okuyorum, sizin kadar acik ifade edemiyorum duygularlmi umarim o da olur zamanla :)

Hıdır Alpaslan

Sevgili Zeynep, beni ağlattın. Anneni anlatırken, sende oluşan özellikleri de yansıtmışsın. Bundan da çok mutluluk duydum. Kuvvetli kalemin güçlenerek sürsün.

Dilara OKTAY

GÜL HANIM kizinizla gurur duyabilirsiniz ………………… Zeynep çok güzel yazmişsin DUYGULANDIM okuduğumda…………………… Seni Seviyorum çok büyük hayraninimmmm

ayse ardic

Muhteşem bir yazı ne mutlu böyle bir annenin kızı olmak ve ne mutlu bu kadar guzel anlatabilmek

Sevvall Oktayy

Gül Hanim kizin sizi cok güzel anlatmiss …… Gercekten okudugumda hayal etmeye calistim !!! Veeeee sizinnnnn büyükkkk birrr hayranizimmmmmm O?O?

Sevval Oktayy

Gül Hanim kizin sizi cok güzel anlatmiss …… Gercekten okudugumda hayal etmeye calistim !!! Veeeee sizinnnnn büyükkkk birrr hayranizimmmmmm O?O?

Sevval Oktay

Gül Hanim kizinla gururduyabilirsiniz sizeee cok müthis anlatmis veee Zeynep senindeeee büyük hayraninim ??

Cihan KB

Yazinizla role model kavaraminin ne kadar onemli oldugunu cok acik bir sekilde ortaya koymussunuz .ayrica yazinizin duygu yuku de sizin duygularinizin gercekligini saf ve samimi bir sekilde tasafur ediyor.sizin annenizle benim annem kesinlikle ruh ikizi olmali Diye dusunuyorum cunki okurken sanki benim Annemi anlatiyormussunuz hissine kapildim.Babaniz sizin icin ne Ifade ediyor Acaba ?saygilarimla basarilarinizin devamini dilerim.
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile