BLOG

Kaf Dağının Ardında

Nasıl mutlu olunur bilmiyoruz, farkında mısınız?

 

Bilmediğimiz için de çoğu zaman reddediyoruz.
 
Öğretilmemiş mesela, takıntılarımız, gereksiz gerekliliklerimiz, ütopik koşullarımızla, yetinmeyi ve şükretmeyi reddettiğimiz her defasında, gerçek mutluluğu da reddediyor olduğumuz.
 
Ondan zannediyoruz ki hep bir önlem alma, hep bir mükafatlandırma olmalı mutluluk.
 
Adaletli olmalı zannediyoruz; vaktinden önce çalmamalı kapımızı.
  

O sebeple en iyi bildiğimizi yapıyor; “şimdi olmaz, belki sonra” diye reddediyor ve erteliyoruz.

 

 

Mutfakta akşamdan kalma tabaklar, kirli sepetinde çamaşırlar birikmemişken; hiçbir iş  yarım kalmamışken; erken başladığımız bir günde, güzel kokup güzel göründüğümüzde misafir ederiz mutluluğu. Şimdi olmaz. Şimdi değil. Bu kilodayken, ödenmemiş onca fatura varken, ruh eşimi bulmamış, hayatım düzene girmemişken, daha diyeceğimi dememiş, yazımın ortasına bile gelmemişken değil!
 
Daha erken.
 
Hem, yarının mutluluğu bugünden yaşanır mıymış hiç?
 
Hazırlıksız yakalanmak olur mu mutluluğa?
 
Ya sonra hazmedemezsen? Bugün güldüğün kadar ağlaması var yarın, unutma.
 
Biz ondan en iyisi, iyi huylu hastalıklara, aldatıcı kayıplara, yalancı felaketlere kadar erteleyelim mutluluğu.
 
Ne de olsa çok “kötü”yü yaşamadan, biraz “iyi”nin değerini bilemez insan.
 
O sebeple mükemmele kadar, formülünü bulana kadar... hakedene kadar erteleyelim mutluluğu.
 
Reddedip erteleyelim.
 
Öyle değil mi?
 
 
***
 
 
Lafı daha fazla dolandırmak istemiyorum, bilhassa ertelemeyi bu kadar müstehzi bir üslupla ele aldıktan sonra.  
 
Haddim olmadan bir talebim olacak bugün büyüklerimden.
 
Rica ediyorum,
 
“Ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar.” diye bitmesin masallar.
 
Mutlu olduktan sonra ne oluyor, neler değişip neler aynı kalıyor, nasıl idare ediliyor, olur da kaybedersen nasıl geri kazanılıyor, içinde ne kadar sıradanlık, anlaşmazlık, ne kadar mutsuzluk barındırılabiliyor küçük yaşta öğretilsin.
 
Öğretilsinki mutluluğu bir dudağı yerde bir dudağı gökte, acayip bir şey zannedip bir gün karşılarına çıkar diye korkmasın, çekinmesin; büyütüp, abartıp, kocaman yapıp, kimseciklerin, içlerindeki çocukların ulaşamayacağı bir yere, unutmak pahasına, kaldırıp saklamasın; “şimdi değil”, “şimdi olmaz, belki sonra” diye mutlu olmayı hakettiklerini canı gönülden hissedecekleri zamana kadar reddedip, ertelemesin; sıradan günlerde sıradan mutluluklara müsade etmeyecek kadar mükemmelliyetçi olmasın büyük insanlar.
 
Öğretilsin ki mutlu olmak için mutlu olma sırasını bekleyen pasif ve pırıltısız insanlara dönüşmeyelim.
 
O yüzden çok rica ediyorum;
en güzel,
en kritik,
en önemli yerinde bitmesin masallar.
 
 
 
 
 
 
 
 
Photo by Ryan Burke.

 

YORUMLAR

gul selvili

Soz sana seninle yasadigim her dakikada her sekilde mutlu olacagim...Kucucukken benim havlumu plaj cantasina koyup `anne havuza gidelim lutfen` diyen sesin cinlar hep kulaklarimda ...Hic ama hic gitmedim seninle havuza:(....Hep icimde uktedir...Annecigimi hicc onca istemesine ragmen balik pazarina goturmedim...:( Sana o cok begendigin mayoyu almadim....onca istemene ragmaen...nasildi hep merakederim...Ve bu hisler icimi acitarak kosmak o gunlere gitmek kolaycacik yapmak isterim...Ama nafile yapilmasi asla mumkun olmayandir o ..ondandir bunca yanmasi icimin..oysa ne kolay mutluluk verirdim buncagizlari yapiverseydim....Iste anlamadigimiz , kacirdigimiz mutluluklar..kimbilir ne sevinecekdiniz o an siz ve ben ne `MUTLUU` olacakdik..iste bunca basitti. AMA kim bilir ne sudan bahanelerim vardi reddetmek icin..Evet lutfen masallar mutlu olduklarini soyleyerek bitmesin ..Asil mutlu olduklari yerden baslasinki onun ne oldugunu bilelim...Sagol bebegim, ellerine saglik..LUTFEN YAZ , HEP YAZ...Benim hep erteledigim ve unuttugum gibi olmasin..

Esra Yılmaz

Yazı gerçekten muhteşem,ellerine sağlık! Buradaki bahanelerin yarısından fazlasını ileri sürüp hayatımın askıda olduğunu iddia ettiğim bi dönemde bu yazı gerçekten iyi geldi ve elimdekilerle aslında ne kadar mutlu olabileceğimi görmemde yardımcı oldu:) Bu yazıyı arada açıp okumalıyım diye karar verdim; bi de mutlu olmayı erteleyen,mükemmel olmadan olmadı diyen tüm yakınlarıma okutmaya.. Gül Annenin de dediği gibi LÜTFEN YAZ, HEP YAZ..

cengiz ergün

kırkından sonra evlisin ,hemde iki çocuklu dul bir insanla ,kısa zamanda adeptasyon sorunları başlıyor boşanmak üzereyken kadın hamileyim diyor ,kürtajı inceliyorum ve o caniliği görünce aldırmaktan vazgeçiyorum.fakat bu aradada yanımda çalışan çok asil ve yıllardır ardığım diyebileceğim bir insana yakınlık duydum onunlada mutluluk yolunda devam ettim çünki eşim narşizdi,ama boşanamıyordum tarihi bir hata yapmak istemiyordum.tabi çcuk konusu paylaşılınca aşık olduğum yeni prtnerim çadeta yıkıldı,ama çok direndi ben ayrılalım çocuk büyük sorumluluk helede kız olunca dedim,ama o bırakmadı tamsekiz yıl sonra eşimden ayrıldım ve sevdiğim insanla evlenecem diye aldığım cevap ailem yaş farkı ve çocuğu çok sorun yaptı elimden birşey gelmiyordedi ayrılmalıyız dedi,taktiredrsinizki sekiz yılda herşey olur.yani imam nikahımız bile vrdı.şu anda kız çok seviyor ama ailem olmadan afla diyor.lütfen bu işin son damgasını kim vurur analiz yapabilirmisiniz

Turan Cat

tessekkurler guzel yaziya.

şükran hastürk

ailemin isteği üzerine evlendiğim,ve ardından kızlarım olduğu için yine ailemin boşanma`ma müsaade etmemesi, bunlara rağmen boşandım ama şimdi de evlenmeme karşı çıkıyorlar ,neymiş: ben cocuklarım varmış ben evlenemezmişim; ve ben mutluluğu hep erteledim 41 yaşındayım ;hala ertelemekteyim:(

Ebru Dikmen

Hep sonra ! Hayat bakalım saniyeler sonrasına izin verecekmi ! Geçmişe takılı, gelecege dönük planlar yaparken ; AN`ları harcıyoruz ... An`da saklı herşey ... Belki bir saniye sonra gelecek yok; çünkü zaman denilen sistem Belki benim saniyelerime bonkör degil , durduracak saatimi ... Ya sonra ?

Miray Şaşıoğlu

Ne güzel özetlemişsin durumu...

gökçe birol

Çok güzel bir yazı ama bence anneniz de hep yazmalı, hem de hiç ertelemeden! gözlerim dolarak okudum yazdıklarını...

emine gazi

bazı anlar o kadar kötü oluyorum ki... nefesim bile yetmiyo o anlar da.. düşünceler kaplıyo sanki her yanımı. bu anlar hep üst üste yalnız kaldığımda oluyor. düşünüyorum acaba neden? neden yaşıyorum? amacım ne? yaşam amacım ne? hayal ediyorum gerçekleşince bitiyor...yeni hayaller bitişler ve tekrar yeni hayaller. yemek yiyorum bitiyor su içiyorum bitiyor güven istiyorum o bile bitiyor bazen aşk... aşk ulaşamamaktır bence ulaştığın an bitiyor.. leyla ile mecnun ferhat ile şirin mutlu sonları olmuş mu? ulaşsalardı belki bir süre sonra mutlu olamayacaklardı mutlu olsalardı bile belki aşk bitecekti bir süre sonra bitmeyen nedir sevgi mi? güven mi? değer mi? ...ya da nedir? bunları düşündüğüm zaman ölmek istiyorum... peki ya ölümden sonrası diyorum.. sanki bazen bunları düşünüyor olmam doyumsuzluktan, şımarıklıktan, değer bilememektendir ama sonra diyorum ki aileme karşı davranışlarım, çevremdekilere karşı davranışlarım olsun... hastaları, sokaktaki insanları düşünüp şükretmem bile bunun aksini söylüyor içimde.. peki ya neden nedir böyle beni düşünceye iten? deliriyor muyum? ya da etrafımda bu şeklde düşünen insanların olmasından mı kaynaklı?

Onur Coşkunoz

Ya bu istediğim düşündüğüm hayat bu diğilse sorusu. Daha baktıktan sonra görmeye başlamadan kaçmak eyleminin ta kendisi

Çiğdem Demir

Elinize sağlık, sizi yeni takip etmeye başladım fakat öyle görünüyor ki bundan böyle sıkı bir takipçiniz olacağım.

Ezgi İpek

Yazılarınızı ilk defa okuyorum ve çok beğendim, bir kaç dakika önce kendimi mutsuz hissediyordun şu an kendime geldim ve hayatın çok kısa olduğunu ve hiç bir şeyi takmamak gerektiğini farkına vardım teşekkürler:)
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile