BLOG

Kaybedecek Hiçbir Şeyim Yok

                 Benim duyduğum en kahramanca zaaflar kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını hisseden insanların dillerinden dökülmüştür hep, vazgeçmenin bir durak öncesinde. Ne aşklara şahit oldum, olasılıklara şans bile tanınmadan tek kişilik yaşanılan. Ne arzular bilirim dile gelene kadar gem vurulmanın en ağrına mahkum kalan. Ve ne büyük sevinçler bilirim saklı tutulmanın ağırlığında acıya dönüşen. Kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını hissedeni iyi tanırım. O hayatın bilinmezliğiyle tanışmaya geç kalanları…

 

            “Bir cahilden, bir de kaybedecek hiçbir şeyi olmayandan korkacaksın” der büyükler. Ben ise sadece kaybetmemek uğruna kendine saklayandan korkarım; kaybetme korkusuyla ihtimallerin muhakemesini yapamayandan. Korkarım, çünkü inanirim ki dizginleyerek yaşanılan hayatın yanlışları doğrularını da götürür. Korkarım, çünkü belirsizdir yarın ve kontrol etmeye çalışmak, ettiğini sanana, yalnızca yıkım olur. Hiç denenmeden varsayılarak yapılan seçimler, gelecek odaklı korkulardan söylenemeyen sözler, yaşanamayan duygular insanı insan yapacak deneyimlere mani olur.

 

             Bu yüzden sorarım yakınanlara, sır saklayanlara: “Hiç denedin mi?” diye. Denedin mi sevdiğini söylemeyi? Denedin mi o yola girmeyi? Denedin mi içinle dışını dengede tutabilmeyi? Ve “Hayır” ise cevap, öğrenmek isterim neyin tüm bunlara engel olduğunu. Mani cesaretsizlik, fazla gurur, başaramama, rezil olma veya reddedilme korkusuysa, asıl o zaman ben korku duyarım Onlar için; geç kalınmış yüzleşmeleri için.

 

            Çünkü hayatta hiçbir şey kesin değildir. Size hiç kimse seçimlerinizin doğruluğunun, adımlarınızın sağlamlığının garantisini veremez. Hiçbir kimse size yarının geleceğini garanti edemez. Hayat belirsizliklerden ibarettir. Ve bizler hayatı, tam anlamıyla, bu belirsizliklerle barış içinde olabildiğimiz gün yaşamaya başlarız. Çünkü emin olun daima kaybedecek bir şeyleriniz olacaktır, fakat asıl kayıpları o kaybedeceğinize inandığınız şeylerin sizi yaşamdan ne denli alıkoyduğunu farkedemediğiniz zamanlarda verirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Nermin Dikmen

Yazılarınızı,programlarınızı ilgiyle ve zevkle takip ediyorum.çok tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

Metin Kazmirci

Duvarlarını yükseltip kendini bu duvarlar içine hapis edenden ve dışarıdan duyulmayan çığlıklarla kendine savaş ilan edenden korkarım...

gul selvili.

Risk almadan hic birsey cokk iyi olamaz...Korkmadan, cesaretle risk alacaksin , sonuc en kotu ihtimalle begenilmeyen olur...Ama kazanc cok sevindirici ve cesaret vericidir...o nedenle hep ama hep risk almaya deger...Illaki `hayat` icin risk alacaksin...

fatma kaya

İYİKİ VARSINIZ

sarihuseyin sheff

Hayatın her alanı risk zaten istersen alma? Bilinçli riskten bahsediyorum..paylaştiklariniz için saolun

ali abbas özcan

evet bu dünyada şartlar ne olursa olsun ne şartlar altında olursa olsun zengin vey yoksul olursaolsun isterse deli veya cok akılı olsun isterse dünyadan vazgecsin ama duyarsız hiçmi hiç birşey yapıyorsa insanlık için o zaten her şeyini kayıp etmiş aramak ihtiyacını his etmiyor cünkü yaşadığının farkında değil ama insan gibi insansa yoksul olabilir kimsesiz olabilir cahil olabilir ama kayıp edeceği cok şeyi vardır eğer bir parca insanlık varsa en azında kendisini kayıp ediyor bunun farkındamısın can satgılar

ebru dikmen

her zaman ki gibi süper ...

ahmet izmir

harika.

Hüseyin ÖZTEMEL

Öyle bir Ülke de yaşıyoruz ki, senin söylediğinle benim düşüncem aynı kapıya çıkar da, Eğitim algısı Yanlış anlaşılmalara savurur. Cesarete gelince biz akıllı insandan Deli cesareti bekleriz, Deliden de insanilik yorumu.

ERTUĞRUL YAKAR

HAYAT MÜCADELE İSE,MÜCADELENİN KANUNU,YA KAYBETMEK YADA KAZANMAKTIR..KAYBEDECEK Bİ ŞEYİ OLMAYANIN KAZANACAK BİR ŞEYİ KISACA YAŞANABİLİR BİR HAYATI OLMAZ..

Didem A

Sevdiğini söylemek çok zor. Karşılıksız olduğu kesinse kendini rezil ediyorsun insanlara göre. Beni sevmeyen bi arkadasımı ben de sevmem sevgi karşılıklıdır. Ama konu O`na gelince vazgecemiyor insan.

ezgi n

süpersiniz uff keşke herkes sizin gibi düşünebilse:(

Semra KILINÇ

Muhteşem...... İfade,,,, Duygu....Paylaşım... En önemlisi de, düşünmeyenleri bile düşünmeye zorlaması....
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile