BLOG

Kaybetmek

Ölüm, ayrılık, hastalık, başarısızlık, çaresizlik… Tek bir sözcük ne anlamlar barındırabiliyor içinde. Devam etmeden bir düşünün… Siz ilk ne zaman tanıştınız bu sözcükle?


 

Ben 2002 senesinde tanıştım. Bir çok sefer geç kalınan, ertelenen buluşmaya o sefer hazırlıksız, erken yakalandım. Hayatımda en değer verdiğim insani bir trafik kazasında kaybettim. Uzun bir sure sanki bir bütünmüşüm gibi hayatıma devam etmeye çalıştım. Sanki hala tammışım, benden hiç bir şey kaybetmemişim, hayat benden hiçbir şey alamamış gibi. Ne büyük bir kandırmacaymış Tanrım. Gidenle, alınanla, kaybedilenle vedalaşmamak meğer ne kadar büyük bir hasarmış elde kalan Ben’e… 

Sevdiğini kaybetmiş bir kız olarak anılmak istemiyorum demiştim terapistime. Benim acım bana yetiyor da artıyordu bile, bir de üstüne öyle bir sınıflandırmaya sokulmak, böyle bir etiketi üstlenmek çok ağır geliyordu. İnsanların beni gerçekte olan ben gibi görmesine engel olacak bir etiket istemiyordum. İstemiyordum gerçeği saptıran bulanık bir resim… Kimsenin dilinin ucundaki bir tedbir olmak istemiyordum. “Peki gerçek ne?” diye sormuştu terapistim de bunun üstüne, “Senin gerçekte, bugün olduğun insan sevdiğini kaybetmiş bir insan değil mi?”. Gerçek oydu tabii. Acıydı ama gerçekti tam anlamıyla. Ve iste ben o gün tanıştım kaybetmeyle. 

Peki sonra ne mi yaptım… Kendime farklı bir hikaye yazdım. Gerçeği saptırmayan, yalnızca üstesinden gelebilmem için yeni kelimelerle yazılmış, etiketlerden arındırılmış bir hikaye. Ben, bu dünyaya sevdiğini kaybetmiş bir insan olarak gelmemiştim. Ben bunca sene yaşadıklarım, hissettiklerim, düşündüklerim ile bir ben yaratmıştım, yolun bir yerlerinde büyük şeyler kaybetmiş, fakat tüm harici etmenlerden yalıtılmış bir bene, bir anlama sahiptim. Ben sevdiğini kaybetmiş bir kız değildim. Ben Zeynep tim her şeyden önce ve Zeynep 2002 senesinde sevdiğini kaybetmişti. Hiç bir etiket, hiç bir olay bu bütünü alıp götüremeyecekti. Çünkü kertenkelenin kuyruğuydu hayatin kaybettirdikleri, eskisi gibi olmasa bile yenilenecekti. Ben yaralıydım fakat iyileşecektim. 

Hislerle anlaşma içinde olabilmek devam edebilmek için atılabilecek ilk adim. Bunu söylemekten hiç yorulmayacağım. Mutluymuş gibi davranmaktan çok, esasında  “mutsuzum” diyebilmek meziyet bana kalırsa; kaybettiklerine rağmen benliğini, anlamını koruyabilmek. Büyük engeller yokmuş gibi, olmamış gibi, güçlüymüş gibi davranmak… etiketlenme korkusu, kendini etiketleme. Seker hastasıyım, engelliyim, kanserim, iki çocuk anasıyım, yazarım, eşcinselim… Her gün kullandığımız bu etiketler ne kadar doğru betimliyor gerçekteki bizi? Aslında bu etiketler, bu sıfatlar değil mi gerçekteki biz’i görmesine engel olan insanların? Biz yalnızca meslekten, cinsel tercihlerimizden, hastalıklarımızdan mi ibaretiz? Masum değil bu kelimeler… Laf gelişi kullanılmaktan çıkıyor bir müddet sonra, biz oluveriyorlar. Hücre kaybından, organ kaybından, belki de sosyal kabulden kayıp olmaktan, yalnızca kaybettiklerimiz olmaktan çıkıyor, biz oluveriyorlar. Farklı hikayeler yazmamıza engel olan, yenilenemeyen kuyruk oluyorlar. Halbuki kayıp her ne ise kendimizden, bizden ayırdığımız anda onunla bir ilişki kurabilme kıvamına geliyoruz. Eğer insan olan biz bu betimlemelerden önce geliyorsak, o zaman bütünlüğümüzü, anlamımızı koruyabiliyoruz. O zaman “yok artık” diyebiliyor, ve kaldığınız yerden devam edebiliyoruz. İşte esas o zaman mutluymuş, güçlüymüş gibi davranmaya gereksinim duymamaya başlıyoruz.


 

Bir öyküleme oyunuysa hayat, biz de yazarlarız. Betimlemeler, sıfatlar, etiketler, hepsinin kontrolü bizim elimizde. Kendimizi nasıl görmek istiyorsak öyle görebilme, öyle hissedebilme lüksüne sahibiz. Vücudunuzdaki, hayatınızdaki, beyninizdeki kayıpları sahip olduklarınızla yenileyebilmek, artık olmayanları değil de hep var olanları, daha da var olacakları konuşabilmek… Ne büyük meziyettir esasında. Ve kaybetmek… Kaybedişi kabullenmek, ne güçlü bir şifadır aslında. 

 

 

Kaybetmek… Siz ilk ne zaman tanıştınız bu sözcükle? Ve ilk ne zaman kabullendiniz?

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

ahmet izmir

ben 7 yaşında çocukluğumu kaybettim babam tarafından ve ondan hala 7 yaşındaki kadar nefret ediyorum

Mehmet Şen

Keşke hiç tanışmamış olsaydım diyorum kaybetmekle, ama beni ben yapan, kendimle tanışmamı sağlayan en değer verdiğim kişiyi kaybetmek oldu. Kaybetmek bana bir ayna oldu, kendimi kaybettiğimde ona bakıp kendimi hatırlıyorum. Kaybetmek insanın en yalın halini yansıtıyor, dup duru, saf, berrak yüzünü yansıtıyor insanın. Kendinle baş başa kaldığın için göz yaşlarınla tanışıyorsun. Sonra gerilmiş bir yay gibi fırlamaya hazır bir ok olduğunu keşfettiğinde sana sadece yönünü ayarlamak kalıyor. Yaydan o kadar sert ve hızlı fırlıyorsun ki, hedefini 12 den vuruyorsun. Kaybetmenin ne büyük bir güç olduğunu işte o zaman anlıyorsun. Bu gücü her ihtiyacın olduğunda cebinden çıkarıp aynaya bakıp tekrar ve tekrar kullanma şansı yakalıyorsun. Aynaları artık o kadar çok kullanıyorsun ki, zamanla kendinle yüzleşmeyi kabulleniyorsun ama bir o kadar da güçleniyorsun, Zaman her şeyin ilacıdır diyorlar ya, aslında zaman aynalarını tozlu hale getirdiği için. Artık aynaya istesen de bakamıyorsun, tozlu paslı olduğu için göremiyorsun kendini bir türlü. Böylelikle içindeki acıyı da zamanla unutuyorsun. Gün geliyor, o aynaya ihtiyacın hiç kalmıyor ta ki yeni bir aynayla tanışana kadar.
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile