BLOG

Sil Baştan

Bir film vardır Eternal Sunshine of the Spotless Mind diye. Adam aşık olduğu kadına ait tüm anılarını bir makina yardımıyla sildirir. İzleyenler bilirler, zaman makinasından daha çok neyin icadı için ümitlenildiğini.
 
İlişkiye dair tüm anıları sildirmek… her şeyi unutmak bir kaç saat içinde. Sevgilinin adını, atılan kahkaları, ilk öpücüğü, gidilen yerleri, alınan hediyeleri, kavgaları, yanında olmanın sıcaklığı… Bir makinaya bağlanıp her şeyi, en ince ayrıntısına kadar unutabilmek… Aşkınızı
sildirebilmek… Yapar mıydınız?

 

 

 

Değişiyor cevaplar bir yakınımdan diğerine. Biri, “Tabiiki de sildirtirdim, soru mu bu şimdi?” diyor mesela. “Neden” diye sorduğumda da merakla, “Bu acıyla yaşamamak için tabiiki de” diyor. Ayrılığın acısıyla derdi kısacası, sevgiliyi unutmakla değil. Acının yorgunluğu bu konuşan, pişmanlığı değil.

 

 

Acısının üzerinden zaman geçmiş bir diğerine soruyorum… Düşünmeden, “Yapmazdım” diyor. “Düşünmedin bile” diyorum devamı ayrıntıya girebilelim diye. “Çünkü amacım hiçbir zaman O'nu unutmak olmadı ki benim” diyor ve veriyor bana istediğimi, devam ediyor: “Yanlışlarımı düşünüp, nasıl düzeltebilirim diye sordum kendime hep, bir daha aynılarını tekrarlamamak için. Şimdi sildirsem her şeyi, yine aynı hataları yapabilirim, yine aynı

 

 şekilde kendimi hırpalayabilirim, bunu niye isteyeyim ki?" Belli ki O, büyümeye engel görüyor unutmayı. Büyümek için, ayakları yere daha sağlam basan bir gelecek için de geçmişi baş tacı yapıyor.
 
Acı skalasının yarattığı bilişsel farktan dolayı mı bu görüş ayrılığı? Öyleyse acısı tazeler evetçi, pişmişlerse hayırcı mı? Meğersem, göründüğü kadar kolay değilmiş bu denklemin sağlaması.
 
Acısı dinmiş bir diğer yakınıma soruyorum yine ayni soruyu, “Yapmazdim” cevabını bekleyerek, fakat “Sildirirdim,” diyor, “belki her şeyi sildirmek istemezdim ama madem "evet" yada "hayır" olması lazım cevabımın, evet o zaman, sildirirdim”.  Şaşırtıyor beni. Yıllar öncesinde kalan anılardan ne ister ki insan dedirtiyor. “Sildirirdim ve böylece hala saf bakabilirdim aşka. Böylece, seni hep seveceğim dediğinde karşımdaki, gerçektende hep seveceğine inanabilirdim hala. Sen başkasın dediğinde, başka hissedebilirdim” demesiyle benim de şaşkınlığım yerini anlayışa bırakıyor. Malum, hangimiz söz vermenin yapmakla eş değer olduğuna inandığımız yıllarımızı geri istemeyiz ki?

 

 
Tutunacak teorim kalmamış bir halde, dördüncü yakınıma soruyorum, bu sefer beklentisiz, “Yapar mıydın?” diye. Düşünüyor, düşünüyor… “Yapmazdım ya” diyor. “Sildirtirsem aşk ne demek hala bilmiyor olurdum ve o herhalde acı çekmekten daha acıklı olabilirdi.” Ve bana bu cevap karşılığında gülümsemek düşüyor, çünkü O da haklı.
 
Dört farklı insan, dört farklı sevgili, dört farklı hayat, ve dört farklı neden. Tek benzerlik Aşk olması çıkış noktalarının. Onun bile anlamı farklı. Birine göre acı, birine göre deneyim, birine göre masumiyet, birine göre ise yaşanması şart bir duygu… 
 
Yüklediğimiz anlam belirliyor rotalarımızı. Cevaplar inançlardan meydana geliyor. Akılda tutulması gerekense bence, aşk gibi bir kavramın mutlak bir anlama sahip olamayacağı, ve var olan anlam içimize sinmemeye başladımı yenilerini yüklemenin bizim elimizde olduğu. 
 
 

Peki ya siz, aşkınızın şu anki anlamıyla… Yapar mıydınız? 

YORUMLAR

simay köroğlu

En yakıcı aşkımda bile asla sildirmezdim, Bu ilişkiyi sadece o kendi başına yaşamadı ki, bende dahildim buna iyi veya kötü ikimizin sonucu, eğer sildirseydim kendimide sildirmiş gibi hissederdim, gerçekten aşık olduğunu savunan kişinin cevabı asla sildirirdim olamaz, ilişkisini affedip ondan deneyimlerle ayrılarak yoluna bakabilen kişi, her seferinde aşık olabilir:) sevgiler

ahmet izmir

ayrıldım.çok acı çektim.hala da canımın yandığını hissediyorum ama aşksızlık aşkın acısından daha acıdır bana göre

ARZU İSTANBUL

Kaç kez farklı acılar çekip, kaç kez aynı hataları yaşattıran ve yaşatan insanlar olarak (iki taraflı belki de..)ı affetmek yada affetmemek arası med cezirler arasına sıkışmış kısır döngü hayatımda suskunluğa yeminler ederken, anlık parlamaların haykırışlarına esir düşen ben.. o filmi seyrettiğimde aynı sorgulamayı yapıp işim içinden çıkamamıştım kısmen belki.. belki de.. sadece bir anı kurtarmak içindi sildirmek istemem gerisi boş deseler de gerisi de önemli....ya neyse....

Cardinal Melon

Eski aşklara saygım var , Silinmemeli..

tuğçe .

bu yazıyı okuduğumda en az 1 saat öylece kalakaldım ve düşündüm acaba gerçekten ne yapardım diye ve galiba bir sonuca varabildim. Asla anılarımı sildirmezdim çünkü karşıma çıktığında ona tekrar aşık olma olasılığını göz ardı edemezdim. Kader bizi bir araya getirmiş demek ki yaşanılması gereken buymuş severken mutluluktan şikayet etmiyorsak ayrıyken de acısından şikayet etmeyelim ve ileride sağlam bir ilişkinin temellerini atmamız için belki de bize bir tecrübe kazandırmış olur.Her aşkın tadı farklıymış demek ki bize bitter olanı denk gelmiş.

Alperen Kalaycı

Herşey anlamsız geliyor , yaşama sevincin kalmıyor , en ufak işler bile yoruyor seni , inancıını kaybedıyorsun , artık bişeylerın değişebilecene karşı hiç bi inancın olmuyor , kendımden nefret etmeye başladım , karar veremıyorum . Sil baştan yapmak istiyorsun ama olmuyor olamıyor bı daha kı sevgılının de aynısını yapacak dıye korkuyor insan , kendi dünyana kapanıyorsun hiç bişey istemiyor hiç bişeyden mutlu olmuyorummm. Aşk Dünyanın en tehlikeli silahı bence .

Ebru Nisa

Kıyamazdım.

İsminur Aslan

O duygu var olmakla yok olamak arasında birşey o kadar berbat o kadar acımazsız o kadar kötü. Ben olsam sildirir ve hiçbirşeye yeniden başlamaz saf temiz kalmayı tercih ederdim ki ama çok geç...

Shura Kurt

Kesinlikle sildirirdim.. En kücük birseyde aklima gelip, acaba nasil olurdu düsünmekten yoruldum. Hayatima sükredip devam ediyorum. Mutluyum diyebiliyorum herseyim Tam tamina ama gercekten mutluluk mi bu bilmiyorum. Beni seven insana inanmakta zorluk cekiyorun. Bekledigin gibi sevmedigi icin. Kendime soruyorum her insan aynimi sever? Tabiki sevmez cevabinida biliyorum. Sonuc olarak ara ara aklima geldiginde bana verdigi sözleri baskasiyla yasamasini kabullenemiyorim galiba veya hicbisey yasanmamis yapmasi mi düsündürüyo. Ama ne bilecegimki belki cok mutlu belki degil. Herkes kendi acisini üzüntüsünü icinde yasar. Benim icim vicdanim rahat. Sadece bazi seylere üzgünüm ve bu üzüntümün gecmesi zaman alicak. Yani sonuc olarak bende sildirirdim. Askin masumiyetine inanabilirdim..
YORUM YAP
Ad :
 
Soyad :
 
 
Yenile