ZEYNEP SELVİLİ KİMDİR?

Zeynep Selvili 1987 yılında İzmir'de doğdu. 2005 yılında İzmir Saint Joseph Fransız Lisesinden mezun oldu. Psikoloji bilimine olan ilgisi lise döneminde Princeton ve Georgetown Üniversitelerinde Psikoloji ve Yaratıcı Yazarlık dersleri alarak geçirdiği zamanlarda başladı. 2009 yılında Miami Üniversitesini Sinema ve Psikoloji çift ana bilim dalıyla bitirdikten sonra aynı sene New York Üniversitesinin Uygulamalı Psikoloji bölümüne yüksek lisans için kabul oldu. 2012 yılının Mayıs ayında New York Üniversitesinden Psikolojik Danışmanlık ve Sağlık uzmanlığıyla mezun oldu.

 

Amerikada bulunduğu süre içerisinde Albert Ellis Enstitüsünde Bilişsel ve Davranışçı Terapi ile Anskiyete ve Depresyon Tedavisi ve Davranışsal Aktivasyon; New York Aile Saglığı Enstitüsünde Problem Çözme Tedavisi, Travma Sonrası Terapi, Aile Terapisi, Çocuk ve Ergenlerle Intihar ve Uygulamalı Pozitif Psikoloji başta gelmek üzere çeşitli eğitimler aldı. Aynı zamanda MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), 16 PF Kişilik Envanteri, ve Strong İlgi Envanteri olmak üzere kariyer gelişimi, kariyer seçimi danışmanlığı ve kisişel eğitim için dünyada en çok başvurulan psikolojik testlerin eğitimlerini aldı. 
İki sene boyunca New York'un önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Institute for Family Health'de Bilişsel ve Davranışçı terapi yaklaşımıyla, özellikle uzmanlık alanı olan, depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla mücadele eden, yeterli maddi imkanları olmayan ve/veya sigortasız olan ergen ve yetişkinlere süpervizyon altında psikoterapi uyguladı. Psikoterapinin yanı sıra yeterli imkanları olmayan bireylere işsizlik kurumlarının psikoedukasyon hizmeti veren sosyal sorumluluk projelerinde de gönüllü olarak çalıştı. 

Haziran 2012 itibariyle Türkiye'ye dönüş yapmış ve PsikoNet bünyesinde çalışmaya başlayan Zeynep Selvili, 2012-2014 yılları arasında Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve PsikoNet ekibi ile birlikte Türkiye’nin internet üzerinden yapılmış ilk psikolojik içerikli programı olan İyi Hissetmek Tv’de canlı yayına başladı. “İyi Hissetmek kendinize borcunuzdur” sloganıyla yola çıkan programda Zeynep Selvili ve Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu, her hafta izleyicilere ruhsal sağlık konusunda merak ettikleri, kendilerini geliştirmek istedikleri konularla ilgili en çağdaş ve kanıta dayalı bilgileri internet üzerinden ücretsiz olarak ekrana getirdi. İyi Hissetmek Tv izleyicileri aynı zamanda ruh sağlığı konusunda merak ettikleri soruları PsikoNet ekibine sorup, yanıt ve bilgi alabildiler. PsikoNet ekibinin hala devam ettiği programı ve Zeynep Selvili’nin de bulunduğu eski programları YouTube adresinden izlemek mümkün.

 

Zeynep Selvili, 2012 yılında Bilişsel Davranışçı Terapi Sertifikasyon Eğitimini, 2013 yılında ise Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğitimini Türkiye'de tamamlamıştır.  

  

Zeynep Selvili, PsikoNet bünyesinde hem klinik hem de teorik eğitimlerine devam etmektedir.